top of page

משימות לאחר לידה – הדברים שלא מספרים לכם

מצפים לילד? נולד לכם ילד לאחרונה? נוסף נכד למשפחה? מזל טוב ובשעה טובה!

מעבר לשמחה הגדולה, יש כמה פעולות בתחום כלכלת המשפחה שצריך לבצע, שאף אחד לא מספר לנו עליהן, ויכולות להיות קריטיות למשפחה.


במקרה הטוב חוסר הטיפול עולה לנו אלפי שקלים כל שנה. במקרה הרע אנחנו פגיעים לבעיות כמו חוסר בביטוח.

ומה שהכי בעייתי הוא שאף גורם לא מנחה אותנו מה צריך לעשות. לא בבית החולים, לא בקופת החולים, לא המוסד לביטוח לאומי – אנחנו לעצמנו, ושכל אחד יחפש לבד מה הוא צריך.

ריכזנו עבורכם במאמר קצר זה רשימת תיוג. אנו מזמינים אתכם לעבור עליה יחד עם בן / בת הזוג, הורה או חבר כדי לוודא שאתם מסודרים.

יש לנו אפשרות גם לחסוך כסף וגם לישון בשקט בלילה (לפחות עד שמעירים אותנו...), אם נטפל במשימות הבאות:


נוודא קבלת 3 המקורות הבאים מהביטוח הלאומי:

  1. מענק לידה (חד פעמי) – הסכומים מפורטים כאן באתר של המוסד לביטוח לאומי (https://www.btl.gov.il/benefits/Pages/maanakleda.aspx?gclid=Cj0KCQiAqdP9BRDVARIsAGSZ8AnmMAb-dHeo8n4ITPW67-gY5hOV2H0uD_hytq0AuRQP-BmtVDim0_oaAjPZEALw_wcB)

  2. דמי לידה ("משכורת" לחופשת הלידה) – הסכומים מפורטים כאן לעצמאים שבינינו – תאמו את נושא משיכת דמי הלידה עם רואה החשבון שלכם – זה יכול לחסוך לכם לא מעט במיסים.

  3. קצבת ילדים (קצבה חודשית עד גיל 18) – הסכומים מפורטים כאן כבר קרה שאישה שקיבלה מענק לידה ודמי לידה אך לא קיבלה קצבת ילדים משום מה.

אם אנחנו כבר באתר של הביטוח הלאומי, ננהל את החיסכון לכל ילד – מפורט במאמר נוסף בבלוג. אפשרויות נוספות לחיסכון - פתיחת קופת גמל להשקעה (ובחירת מסלול השקעה בהתאם), פתיחת פוליסת חיסכון בבית השקעות, תכנית חיסכון בבנק, הלוואות חברתיות ועוד – התייעצו עם גורם מקצועי בתחום לגבי בחירת האפשרות המתאימה לכם.

נעדכן את מחלקת השכר אצל המעסיקים של בני הזוג במצב המשפחתי החדש כדי לקבל נקודות זיכוי במס – חיסכון של אלפי שקלים בשנה.


נדאג לרישום הרך הנולד בקופת החולים, בדגש על ביטוחי המשלים והסיעודי של הקופה. הביטוח הסיעודי הוא חינם לילדים, חשוב מאין כמותו, והאפשרות היחידה היום בישראל לכיסוי סיעודי.


נרכוש ביטוח בריאות פרטי דרך סוכן הביטוח – למי שיכול להרשות לעצמו – מומלץ בחום. עלות השקט הנפשי שתקבלו היא סביב כמה עשרות שקלים כל חודש.


נסדיר נושא ביטוחי חיים ונכות בזמן שלא עובדים ולא מפרישים לפנסיה מול סוכן הביטוח. שאלו את הסוכן ספציפית – "האם מסלול הפנסיה שלנו כולל כיסוי קצבה לשאירים (בן זוג ויתומים)?", "האם בתקופה שאני לא עובד/ת אני עדיין מבוטח בכיסוי זה?". סוכן הביטוח יציע לרוב למי שבחופשת לידה לשלם מכיסו כל חודש על כיסוי זה (נקרא "ריסק זמני"), מה שנכון לעשות ברוב המקרים.


נבחן אם צריך להוסיף את שם הילד לרשימת המוטבים במקרה מוות בביטוחי החיים שלנו, המוצרים הפנסיוניים והפיננסיים דרך סוכן הביטוח. מקרים מיוחדים של גרושים ומשפחות פרק ב' יש לתכנן עם עורך דין לענייני משפחה או יועץ לכלכלת המשפחה.


נעדכן את תאגיד המים המקומי במספר הנפשות החיות בבית – נחסוך בתעריף המים כ-250 ₪ בשנה לכל נפש נוספת בבית.


נשריין מקום בגן הילדים המבוקש או אצל המטפלת המומלצת – כדאי לתעד את תיאום שמירת המקום במעון או פעוטון, ולרוב גם מומלץ לשלם מקדמה כדי לשמור מקום.


בונוס למתקדמים: להוציא דרכון לילוד החדש. לכו תדעו מתי תצטרכו ולא תרצו לחכות בעומס תורים. בימים אלה אפשר להגיע ללשכות הגדולות ולהוציא דרכון בלי תור.


ישנן משמעויות נוספות למקרים של שמירת היריון וחופשת אבהות, בהם נדרש להתעמק יותר ולהתייעץ עם גורם מקצועי.


לאחר לידת ילד, אלו התחומים והנושאים שהכי לא בא לנו להתעסק איתם. אנו מנסים להתרגל לשגרת החיים החדשה, הלב והראש מלאים בדברים אחרים, ולרוב אין אנרגיה לטפל בדברים כאלה.

אנו קורא לכם לא להזניח את הטיפול, ולמצוא את הדרך היעילה והפשוטה לסיים עם זה:

הדפיסו לכם את הרשימה, חלקו את המשימות בין בני הזוג או היעזרו בבן משפחה או גורם מקצועי, נהלו את התהליך - עברו על כל הנושאים ותראו שהם מטופלים בצורה שיטתית.

היכן שנתקעתם – אתם מוזמנים לכתוב לנו ונשמח לעזור, כדי שתוכלו לישון בשקט בידיעה שאתם מסודרים.

74 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page